МІГРАЦІЯ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ У СУЧАСНИЙ ПЕРІОД ГЛОБАЛІЗАЦІЇ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА СИТУАЦІЮ В КРАЇНАХ ЄС (з практики дослідження проблеми)
Анотація
Повномасштабна агресія РФ проти України спричинила масштабні міграційні хвилі втікачів від війни до Європи та Північної Америки, призвела до виникнення нових соціально-економічних проблем, ще більшого падіння економіки,
всезагальних кризових явищ в усіх сферах суспільного життя, загроз та викликів національній безпеці держави. Цей процес призвів до глибоких змін не лише в українській спільноті, а й в усіх країнах Європи і на глобальній політичній карті світу в цілому. Здебільшого він незворотний. Світ поділився на групи чи блоки, що призвело до радикальних змін, глобальної конфліктної ситуації, в основі якої – ставлення до війни в Україні. З одного боку, світ об’єднався на захист прав і свобод, цінностей і безпеки людини, демократії та суверенітету навколо України, а з іншого – на боці агресора війни кривда і насильство, вбивства, поневолення і страждання людей, загроза миру і життю на Землі. Є й третя група так званих нейтральних країн і їх байдужих до чужого горя народів, або очікуючих можливості на цій війні нажитися.
Більшість цивілізованих країн за допомогою науковців та великої армії експертів ведуть науково-дослідницьку роботу, результати якої лягають в основу практик громадсько-політичних інституцій та діяльності урядів тих держав,
які прагнуть скеровувати цей суспільний процес у позитивне русло. Предметом досліджень багатьох науковців є і процеси в країні агресора та його посіпак, але зазвичай вони закриті і до них доступу немає, тому висновки робляться головним чином на основі опосередкованих ознак чи розвідданих союзників, залежно від мети.
Велика частина досліджень направлена на вивчення міграційного процесу та інших проблем, пов’язаних з втікачами від війни, біженцями і вимушеними переселенцями, їх захистом та ціннісними орієнтаціями, нинішніми і майбутніми намірами стосовно України, поведінкою і міжгруповими та міжособистими відносинами в країнах їх перебування. У статті пропонується підхід щодо систематизації соціологічних досліджень у контексті російсько-української війни,
наведено деякі їх результати.
Ключові слова: Україна, ЄС, РФ, війна, міграція, демографія, дослідження, соціальні перетворення, концептуальний підхід
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).