ВІЙНА РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ: ОГЛЯД МЕДІЙНОГО ПРОСТОРУ ЧЕХІЇ ТА СЛОВАЧЧИНИ
Анотація
Статтю присвячено висвітленню ставлення населення двох країн Центральної Європи, а саме Чеської і Словацької республік, до військового вторгнення Росії в Україну в контексті огляду засобів масової інформації та медійного
простору загалом.
Проаналізовано історичні передумови ставлення чеського і словацького населення до так званого панславізму, що доволі часто перетинався з русофільством, основними ідеями якого були ідея «слов’янського виокремлення» та побудова політичного союзу, ключову роль в якому належала б російській імперії.
Також відзначено, що розвиток медійного простору у Чехії і Словаччині багато в чому залежить від приватного бізнесу, потужних фінансових груп, корпорацій, які є власниками засобів масової інформації і багато в чому визначають
контекст інформації, що стосується війни в Україні. Інформаційна війна, яка ведеться на телебаченні, у газетах і журналах, таблоїдах Чехії і Словаччини, багато в чому залежить від діяльності наших представників за кордоном – дипломатичних місій, громадських та неурядових організацій, релігійних і культурних осередків, просто активно налаштованих українців, які були змушені залишити свої домівки і зараз перебувають у цих країнах.
Що ж стосується дисонансів між країнами у найактуальніших питаннях
сьогодення, то з аналізу інформаційного простору варто виділити три основні параметри, які спричинили неоднорідне ставлення і позиції країн у питаннях протидії агресії Росії щодо України. Це – економічний, політичний і корупційно-особистісний виміри взаємин цих країн з Росією. Варто підкреслити, що актуальність дослідження посилюється у зв’язку
з політичними процесами, які відбулися у Чехії (президентські вибори взимку 2023 року) і показали, що ці вибори стали, по суті, референдумом про зовнішню політику країни. Переважна більшість виборців проголосувала за продовження підтримки України. Інше питання – це майбутні передвиборні перегони, що очікуються у Словаччині через політичну кризу і де на позачергових парламентських виборах восени 2023 року можуть перемогти проросійські сили.
Ключові слова: російсько-українська війна, російська агресія, військове вторгнення, медіапростір, засоби масової інформації, Чехія, Словаччина, Україна
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).