Українсько- румунські транскордонні проєкти: освітньо-науковий компонент
Анотація
У статті розглядаються сучасні українсько-румунські транскордонні відносини у сфері освіти і науки, з урахуванням культурної близькості двох народів та спільних актуальних викликів. Значна увага приділяється специфіці транскордонного співробітництва Закарпатської області та повітів Сату-Маре, Марамуреш і Сучава. Йдеться про те, що можливості регулювання викликів для західних транскордонних регіонів України здебільшого відкриваються через доступ до Європейського інструменту сусідства та до його програм прикордонного співробітництва - «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» та «Румунія-Україна». Обґрунтовано необхідність дослідження транскордонної території та знаходження шляхів вирішення різноманітних проблем. Успішні проєкти проілюстровано, в першу чергу, на прикладах міжнародного співробітництва Ужгородського національного університету з вищими навчальними закладами та науковими установами Румунії. Підкреслюється освітній компонент проєктів, який може лягти в основу нових навчальних планів, підручників, нової програми підготовки майбутніх фахівців. Окремим аспектом розглянуто
розвиток проєктної роботи між українськими та румунськими музеями, територіальними громадами, торгово-промисловими палатами та освітніми і науковими установами. Актуальним визначено підготовку спільних міжнародних проєктів у різних наукових галузях, зокрема у сферах енергоефективності та енергозбереження, екології, боротьби з надзвичайними ситуаціями й природними лихами, охорони здоров’я. Разом з тим, проведення спільних наукових дослі-джень через транскордонні програми не втрачають актуальності сьогодні й у сфері міжлюдських контактів та збереження спільної культурної спадщини. У статті також зафіксовано обсяг залучених грантових коштів з фондів Європейського Союзу під проєктну діяльність у різних пріоритетних напрямах та визначено ті, які потребують подальшої грантової підтримки.
Ключові слова: транскордонна співпраця, HU-SK-RO-UA, RO-UA, ЄС, програмна територія, грантова підтримка, освіта, наука.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).