Інформаційна агресія Кремля у Центральній та Східній Європі
Анотація
Важливою складовою гібридної війни, яку розв’язало російське керівництво проти демократичного Заходу в 21-му столітті, є інформаційна агресія, здійснювана Росією в країнах Центральної та Східної Європи. Ця агресія має на меті послабити або по можливості повністю розірвати узи, що зв’язують колишні соціалістичні країни й окремі республіки колишнього Радянського Союзу із західними інтеграційними об’єднаннями (Європейським Союзом, НАТО). Саме ці узи були сформовані в результаті реформування суспільства і змін у зовнішньополітичній орієнтації після падіння комуністичних режимів. Концептуальною основою інформаційної агресії Росії є повне неприйняття ліберальної демократії як моделі суспільного устрою, що в свою чергу веде до формування міжнародних союзів і партнерств Росії з суспільно-політичними силами, які розглядаються нею як противники ліберальної демократії. Системоутворюючі рамки політики російської держави стосовно країн Центральної та Східної Європи – це поєднання великодержавного підходу в зовнішній політиці з відмовою від демократії і принципу вільного вибору народів. Цю політику можна охарактеризувати як суміш геополітичного ревізіонізму і соціально-політичного реваншизму. Соціально-політичний реваншизм проявляється в першу чергу в прагненні «розвернути» суспільні реформи, що дозволили країнам Центральної та Східної Європи кардинально змінити свій внутрішній устрій і зовнішню орієнтацію - те, що нинішній Кремль розглядає як процес, що веде до ослаблення позицій російської держави. Стратегічна мета політики кремлівського керівництва - поставити під сумнів весь процес трансформації після 1989 року, применшити значення перетворень, здійснених у країнах Центральної і Східної Європи після падіння комуністичних режимів і розпаду Радянського Союзу і «від’єднати» ці країни від Заходу. У своїй інформаційній агресії в країнах Центральної та Східної Європи Росія для посилення свого впливу використовує ряд соціально-політичних та історичних наративів, які поширюються за допомогою місцевих прокремлівських гравців - політиків, активістів, представників медійної сфери.
Ключові слова: гібридна війна, інформаційна агресія, Росія, Захід, Центральна і Східна Європа, Україна, ліберальна демократія, геополітичний ревізіонізм, соціально-політичний реваншизм.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).