Становлення наднаціональних ідей у народів Центральної Європи
DOI:
https://doi.org/10.24144/2218-5348.2019.1-2(19-20).48-58Ключові слова:
нація, національна культура, ідеологія, імперія, пангерманізм, панамериканізм, панісламізм панславізм, ідея, демократія, свобода, національна ідеологія, регіон, етнос, Росія, Європа, слов'яни, зовнішня політика, геополітика.Анотація
Майже у всіх етнічно споріднених народів, що входили до складу великих мовних і релігійних спільнот, на певному історичному етапі виникали неоднозначні за формою і змістом панідеології – панславізм, пангерманізм, панамериканізм, панісламізм, і такі наднаціональні інтеграційні ідеї, як австрославізм, ілліризм. Їх мета полягала в обґрунтуванні не тільки цивілізаційної, етнокультурної, історичної спільності, але в тому числі і політичної. З часом панідеї ставали не тільки джерелом для формування національної ідеології, але і слугували підставою для появи полінаціональних держав і забезпечували існування ідеології великодержавності. Метою дослідження стала панідея, зокрема така її форма, як панславізм.Посилання
Antyasov M.V. (1981). Panamerikanizm: ideologiya i politika. M. 293 s.
Gilferding A.F. Slavyanskie narodyi v Avstrii i Turtsii / Stati po sovremennyim voprosam slavyanskim, t. 2, рр. 12–113.
Zagora Roman. (2011). Ideolog slovatskogo natsionalnogo vozrozhdeniya Lyudovit Shtur i predstaviteli rossiyskih obschestvennyih i nauchnyih krugov v 1830-h pervoy polovine 1850-h gg., 162 р.
Koleyka Y. (1964). Slavyanskie programmyi i ideya slavyanskoy solidarnosti v XIX i XX vekah. Praha: Statni ped. Nakl-vi,– 264 s.
Kon Gans. Natsionalizm: ego smyisl i istoriya // Problemyi Vostochnoy Evropyi. Vashington. 1994. № 41–42. C. 88–169. http://www.traditio.ru.htm.
Kulakovskiy P.A. (1894). Illirizm: Issledovaniya po istorii horvatskoy literaturyi perioda Vozrozhdeniya. Varshava1894. 411 s.
O polozhenii pravoslaviya i unii v avstriyskih vladeniyah. Sekretno // RGIA SPb. F. 797. Op. 8. Ed.hr. 24170.
Semevskiy V.I. (1907). N.I.Gulak // Galereya shlisselburgskih uznikov. SPb., 1907. Ch.I. 298 s.
Statut Kirilo-MefodIYivskogo tovaristva 1845 – kInets 1846 r. // Kirilo–MefodIYivske tovaristvo: U 3-h T. K.: Nauk. dumka, 1990. T. I. 544 s.
Shtur L. (1867). Slavyanstvo i mir buduschego. Poslanie slavyanam s beregov Dunaya. M.: V univ. tip. (Katkov i Ko), 1867. 199 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).